Prázdninové akce + školy v přírodě 2023 / děti z Ukrajiny
Prázdninové akce + školy v přírodě 2023 / děti z Ukrajiny
Darujeme kroužky dětem je projektem České rady dětí a mládeže, jehož cílem je pomoci rodinám ve finanční tísni s úhradou nákladů na volnočasové aktivity dětí a mládeže ve věku 3-18 let. V rámci tohoto projektu jsme spustili nový příspěvek na podporu výjezdních akcí pro děti a mládež: Prázdninové akce + školy v přírodě 2023 / děti z Ukrajiny
Systém funguje tak, že rodič požádá o příspěvek doložením potřebných dokumentů a následně si vybere, kterému poskytovateli máme peníze z voucheru odeslat. Poskytovatel pak obdrží příspěvek na svůj bankovní účet a dítě tak má uhrazenou část nákladů např. na tábor, školu v přírodě, soustředění…
Obsah:
- Informace pro žadatele/poskytovatele
- Kdo může žádat o příspěvek na výjezdní akce?
- Na jaké aktivity můžete příspěvek využít?
- Do kdy mohu o příspěvek žádat, či ho mohu využít?
- Jak se zaregistrovat jako poskytovatel
- Pro uživatele – Jak probíhá proces žádosti rodiče? Jak se zaregistrovat?
- Fakturace a vyúčtování
Pro rodiče/žadatele
Kdo může žádat o příspěvek na výjezdní akce?
- Rodiny ukrajinských uprchlíků s dětmi ve věku 3–18 let, které pobývají v ČR na základě „Víza za účelem strpění“ či „Víza za účelem dočasné ochrany“.
-
- Při žádosti o příspěvek doloží ukrajinské rodiny v online systému Aktivní město dokument prokazující udělení mezinárodní ochrany formou azylu dítěti, na které je žádán příspěvek, a to vízem za účelem strpění pobytu, nebo doplňkové ochrany orgánem veřejné moci České republiky.
Na jaké aktivity mohu příspěvek využít?
Každý rodič, který vyhoví podmínkám obdrží 1 voucher v hodnotě 1000 Kč na každé dítě. V tomto příspěvku není vyžadována žádná spoluúčast rodiče.
Z peněz lze zaplatit např. různé prázdninové akce, školy v přírodě (letní tábory, příměstské tábory, soustředění, školy v přírodě apod.). Zapojit se tak mohou tradiční poskytovatelé volnočasových aktivit, anebo v případě škol v přírodě i mateřské, základní a střední školy.
Do kdy mohu o příspěvek žádat, či ho mohu využít?
O příspěvek je možné žádat v termínu od 11.4. do 16.6. 2023. Poskytovatelé (organizátoři akcí) musí následně příspěvky přijmout nejpozději 30. 6. 2023.
Jak se zaregistrovat jako poskytovatel?
- Na webu Aktivní město se poskytovatel zaregistruje a přijdou mu mailem přihlašovací údaje na „admin.aktivnimesto.cz“
- Rodič dítěte se na stejném webu registruje jako občan, kde doloží potřebné dokumenty, které ho opravňují k získání příspěvku. Ukrajinský rodič pak dokládá vízum o strpění, či vízum dočasné ochrany přihlášených dětí.
- Poskytovatel zadá do systému své prázdninové akce jednotlivě k příspěvku Prázdninové akce + školy v přírodě pro UA (2022/2023). Cena aktivity musí být min. 1000 Kč, aby mohlo být hrazeno 1000 Kč z voucheru). Z peněz lze zaplatit např. různé prázdninové akce, školy v přírodě (letní tábory, příměstské tábory, soustředění, školy v přírodě apod.). Zapojit se tak mohou tradiční poskytovatelé volnočasových aktivit, anebo v případě škol v přírodě i mateřské, základní a střední školy.
- Po schválení aktivit dárcem (ČRDM) je může rodič v systému dohledat a použít své poukazy na tyto aktivity. Rodič neplatí u této výzvy žádnou spoluúčast a doplatí zbylou částku aktivity, na kterou už neuplatňuje voucher.
- Poskytovatel se přihlásí do systému a v políčku Transakce odkliknutím přijme přiřazené vouchery. Až poté je proces převodu prostředků dokončen.
- Dítě se zapojí/je již zapojeno do činnosti poskytovatele, která od dítěte (rodiče) již nevybírá žádné další poplatky (dokud se příspěvek nevyčerpá) a do uvolnění příspěvku na účet pokryje svými penězi náklady na akce daného dítěte.
- Poskytovatel obdrží v polovině dalšího měsíce na svůj účet uplatněné vouchery za předchozí měsíc společně s vyúčtováním, za které děti příspěvky dorazily.
Příspěvek bude organizaci následně poskytnut ve formě daru vázaném na konkrétní dítě a nebude se vyúčtovávat dárci.
Jak probíhá proces žádosti rodiče? Jak se zaregistrovat?
- Na stránce darujemekrouzky.cz vyberte Chci požádat o příspěvek a následně se zaregistrujte do systému Aktivní město jako občan Ukrajiny a při registraci zadejte všechny své děti ve věku 3-18 let na které chcete požádat o příspěvek.
- Emailem vám přijdou přihlašovací údaje do systému.
- Po přihlášení vyberte v menu možnost „Nabídka příspěvků“ a zde aktuální výzvu „Prázdninové akce + školy v přírodě pro UA (2022/2023)“. V rámci příspěvku žádáte o podporu u každého dítěte zvlášť.
- V rámci žádosti doložte potřebné dokumenty, které vás opravňují k získání příspěvku.
- Ukrajinské rodiny dokládají dokument prokazující udělení mezinárodní ochrany formou azylu dítěti, na které je žádán příspěvek, a to vízem za účelem strpění pobytu, nebo doplňkové ochrany orgánem veřejné moci České republiky. V případě, že dokument s vízem neobsahuje údaje totožnosti dítě, ofoťte pas, nebo nějaký průkaz totožnosti.
- Po schválení administrátorem vám připíšeme na profil voucher v hodnotě 1000 Kč. Následně vyhledejte poskytovatele a aktivitu (v menu Vyhledej poskytovateleči Vyhledej aktivitu), na kterou byste chtěli získaný příspěvek ve formě voucheru využít a následně jej na aktivitu uplatněte.
- Do emailu vám přijde PDF dokument, který potvrzuje, že jste uplatnili voucher na danou aktivitu. Toto potvrzení můžete doložit poskytovateli aktivity.
- Po skončení měsíce zašleme peníze z uplatněných voucherů přímo poskytovateli na jeho bankovní účet.
Fakturace a vyúčtování
Transakce týkající se vyúčtování naleznete v administraci aktivního města v záložce Transakce. Stavy transakcí mohou být: Dokončená (žadatel si zažádal o aktivitu a je schválená jak poskytovatelem, tak dárcem); Rezervace (žadatel si zažádal o aktivitu, nicméně žádost teprve čeká na schválení); Stornovaná (aktivita nebyla naplněna např. dítě se nezúčastnilo programu kroužku. V tom případě se žadateli přičte zpět suma příspěvku a on ji může uplatnit na jinou aktivitu.)
Všechna svá vyúčtování a přehled transakcí můžete najít v sekci Vyúčtování ve složce Vyúčtování, aktuální vyúčtování v administraci sekci Vyúčtování. Vyúčtování probíhá vždy na konci měsíce, které pak uživatelé obdrží v polovině dalšího měsíce.