Co mají společného manželka prezidenta ČR, rodina Karla Komárka, Sazka, Škoda Auto, město Praha a MŠMT?


Chtějí, aby všechny děti nehledě na finanční možnosti rodičů mohly trávit volný čas aktivně, smysluplně, mezi kamarády a tím, co je baví. Tuto myšlenku přetavují v činy dlouhodobě, promyšleně, a srdečně právě tím, že poskytují finanční pomoc rodinám ve finanční krizi formou projektu Darujeme kroužky dětem. Organizačně ho zastřešuje Česká rada dětí a mládeže.   

Projekt se těší skutečně velké oblibě, o čemž svědčí třeba i fakt, že při poslední vlně finančních příspěvků se podpora ve výši 4 465 000 korun vyčerpala za rekordních 36 hodin od spuštění registrace.   

„Výčet zmiňovaných partnerů projektu je pro rodiny důležitý. Fakt, že se jedná o významné a důvěryhodné lidi, nadace či společnosti, vyvolává v rodinách pocit bezpečí a jistoty, že projekt je transparentní, že peníze opravdu doputují včas, navíc lidem, kteří je potřebují,“ přibližuje reakci rodičů ředitel Kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřej Šejka. A dodává: „Rodiče u nás mají zachovanou velkou dávku anonymity, a tak se nestydí si říct o pomoc; to samozřejmě také připívá k popularitě projektu.“ 


Nová výzva startuje již 17. září 

Projekt Darujeme kroužky dětem otevře 17. září novou registraci, tedy možnost čerpat příspěvky na volnočasové aktivity v prvním pololetí školního roku 2024/2025. Rodiče v tíživé finanční situaci tak mají opět příležitost žádat o příspěvek 1500 korun ve formě tří voucherů v hodnotě 500 Kč na volnočasové aktivity dětí. „Na podporu rodin v tomto pololetí vynaložíme částku minimálně 3 mil. Kč, která podpoří volnočasové aktivity pro min. 2000 dětí,“ konstatuje Ondřej Šejtka. Od rozjezdu projektu v listopadu 2022 bylo již podpořeno téměř 8572 dětí, mezi které se rozdělilo 15,4 milionu korun.  

„Projekt běží již třetím rokem a ze zkušeností nám vyplynula úprava výše příspěvku z 2000 korun na 1500, abychom mohli i přes nižší rozpočet podpořit stále velké množství dětí,“ vysvětluje Ondřej Šejtka.   

Žádat o příspěvek můžou rodiny s dětmi ve věku od tří do 18 let, které se nacházejí v tíživé finanční situaci, tedy pobírají přídavek na dítě, příspěvek na péči, odměnu pěstouna či příspěvek při pěstounské péči. Rodiny uprchlíků z Ukrajiny musejí doložit vízum strpění či vízum dočasné ochrany.   

Projekt organizuje Česká rada dětí a mládeže. Ta finanční příspěvky poskytuje díky laskavé podpoře aktuálních partnerů projektu, jimž jsou: Karel Komárek Family Foundation, Sazka, a.s., Hlavní město Praha, Nadační fond ŠKODA AUTO, Nadační fond Evy Pavlové a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Č. Kromě finanční podpory formou svého nadačního fondu poskytuje manželka prezidenta Eva Pavlová projektu i svoji záštitu. 

„Jedná se o velmi důležitý a hodnotný podnět, zvláště v současném sociálně-ekonomickém klimatu. Jsem přesvědčena, že tento projekt přináší radost a pomoc do života mnoha rodin a zároveň dává dětem možnost seberealizace. Jsem vděčná, že mohu být součástí něčeho tak významného,“ prozradila paní Eva Pavlová důvod své podpory projektu Darujeme kroužky dětem.   

Projekt doprovází i veřejná sbírka na portálu „Darujme“. „Podpora veřejnosti je pro projekt velice důležitá, stále je hodně těch rodin, na které se z daného rozpočtu nedostane a my je díky jednotlivým dárcům můžeme nakonec podpořit. Děkujeme všem, kteří s námi pomáhají,“ upřesňuje Ondřej Šejtka.  

Žádost o příspěvek lze podat snadno přes formulář na webu www.darujemekrouzky.cz.   


Data, názory a citace, které se můžou hodit

  • Nejvíce dětí podpořených v projektu Darujeme kroužky dětem bydlí v Praze (2136) a v Moravskoslezském kraji (1353). Nejméně rodiče žádali o příspěvek na Vysočině. Pohybové aktivity (sport, oddílová a táborová činnost) dominují v podpořených aktivitách (56,8 %). Druhým nejčastějším typem aktivit jsou umělecké (taneční, hudební, výtvarní obor a další), které jsou zastoupeny v 34,6 %. Více v příloze, kde najdete třeba i profil žadatele o příspěvek, který vychází ze šetření agentury STEM z loňského roku. 
  • Volnočasové aktivity poskytují dětem činnosti potřebné pro rozvoj osobnosti, zajišťují duševní hygienu, mají funkci výchovnou, vzdělávací, kulturní, zdravotní (relaxační a regenerační), preventivní, rozvíjí užitečné schopnosti, znalosti, dovednosti, talent, upevňují sociální vztahy. „Děti, které navštěvují kvalitní volnočasové aktivity, mají větší naději vstupovat do života s důvěrou, citově vyrovnané, veselé, podnikavé, přátelské, dobře spolupracující, snaživé, vytrvalé a poctivé,“ uvádí Dětský psycholog Otto Čačka ve své knize Psychologie duševního vývoje dětí a dospívajících s faktory optimalizace.  
  • České děti tráví v různých kroužcích v průměru pět až osm hodin týdně a v Evropě v tomto směru šlapou na špici pelotonu. České děti se účastní zájmových aktivit v kroužcích častěji než jejich vrstevníci v jiných zemích. Potvrdil to průzkum agentury Ipsos pro firmu Profi Credit mezi Čechy, Slováky, Bulhary a Poláky. Své děti podle něj do kroužků posílají dvě třetiny českých rodičů, zatímco například na Slovensku je to polovina. (https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/deti/ceske-deti-navstevuji-krouzky-vic-nez-deti-v-zahranici_448348.html) 
  • Důležitým aspektem projektu Darujeme kroužky dětem je, že bojuje s nerovnostmi mezi dětmi.  „Dítě z rodiny s menší úrovní vzdělání a s nižšími příjmy může být součástí střední třídy, když chodí na fotbal či do sboru. Když tam kvůli úsporám přestane chodit, kontakt se střední třídou ztratí. A tím často i aspirace ve vzdělávání,“ říká výzkumník Daniel Prokop.   
  • Taky se ukazuje, že děti, které navštěvovaly nějaké kroužky, se v životě cítí spokojenější a zdravější. „Velice pozitivním zjištěním je, že děti zapojené do organizovaných volnočasových aktivit hodnotí své fyzické i mentální zdraví lépe oproti vrstevníkům, kteří se těmto aktivitám nevěnují, a to nehledě na prostředí, z něhož pocházejí,“ říká jeden z autorů první mezinárodní studie Petr Baďura z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.  (https://obd.upol.cz/id_publ/333187581 a https://obd.upol.cz/id_publ/333188672) 
  • Dvě třetiny českých dětí navštěvují alespoň jeden zájmový kroužek týdně. Nejčastěji se jich účastní ve školách nebo sportovních klubech. Polovina českých dětí navštěvuje podle průzkumu jeden až dva kroužky. Do základní umělecké školy dochází každé desáté dítě v Česku. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Provident udělala agentura Instant Research v roce 2022. (https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2190383) 
  • Za mimoškolní aktivity uhradí necelých 60 % rodičů sumu do 3 000 Kč za pololetí na jedno dítě. Přes 4 000 Kč stojí kroužky čtvrtinu dotázaných. Právě v oblasti zájmových kroužků rodiče nejčastěji čerpají pomoc třetích stran. Těch, kteří nezvládnou výdaje hradit z vlastní kapsy, je přitom více než třetina. 14 % rodičů na kroužky přispívá bližší rodina, 12 % využívá příspěvek. Vyplývá z průzkumu Provident Financial realizovaném ve spolupráci s agenturou Ipsos v srpnu 2024.  (https://www.provident.cz/pf-blogs/2024-08-16-tz)